×
Co hledáte?
Úvod . Aktuality . Jazyková exkurze Výmar, Buchenwald, Erfurt dne 26. 9. 2017

Jazyková exkurze Výmar, Buchenwald, Erfurt dne 26. 9. 2017

10. 10. 2017

V úterý 26. 9. jsme se v rámci jazykové exkurze vydali k našim největším sousedům – do Německa. Tentokrát jsme navštívili Duryňsko.

První zastávku jsme měli ve městě žijícím kulturou – ve Výmaru. Seznámili jsme se se dvěma největšími osobnostmi tzv. zlaté éry Výmaru – Goethem a Schillerem. Navštívili jsme netradiční muzeum Weimar Haus, kde se ti z nás, co se pilně učí cizí jazyky, seznámili s bohatou historií Výmaru. Těm ostatním se tu líbilo o něco méně.

Nejsilnějším zážitkem, na který asi nikdo z nás nezapomene, byla návštěva vyhlazovacího tábora Buchenwald. V místě bývalého krematoria, v přijímací budově, z níž jen málo kdo vyšel živý, a v celách – samotkách na nás padl pocit tísně. Vkrádala se nám otázka, jak takhle může ubližovat člověk člověku. Za strohými čísly jsme viděli konkrétní lidské životy se všemi strastmi a nenaplněnými životními sny.

Exkurzi jsme zakončili v hlavním městě Duryňska Erfurtu. Jako překvapení na nás čekali atrakce, které byli na náměstí u erfurtské katedrály Panny Marie součástí oslav Erfurter Oktoberfest. Nejdříve jsme se ale prošli historickým centrem, hledali a našli Krämerbrücke i s manufakturou na čokoládu. Mnozí z nás navštívili také impozantní katedrálu a obdivovali 18 metrů vysoká vitrážová okna ze 14. století. Jiní si nenechali ujít pohled na Erfurt z obřího kola či adrenalin na houpajícím se kladivu.

A protože se jednalo o exkurzi, připravila pro nás naše němčinářka „celotáborovou bojovku“. Dostali jsme během dne celkem 18 otázek a úkolů a ti nejlepší z nás po návratu také hodnotné ceny. A tak jsme se dozvěděli na příklad, že Goethe měl 5 dětí, ale žádné ho nepřežilo. Že zvon na katedrále v Erfurtu se jmenuje Gloriosa, je vysoký přes 2 metry a je slyšet až 20 km daleko. Ale také si budeme pamatovat, že Buchenwaldem prošlo přes 240 tisíc vězňů a přibližně každý čtvrtý zde zahynul.

Program exkurze byl náročný, ale každý si našel to své. A nenechali jsme si ujít ani duryňskou klobásku a typický zákusek, tzv. Windbeutel.

Kommt nächstes Mal mit uns Deutschland genießen. Tschüs!

Další aktuality

Smysluplná brigáda během letních prázdnin.

Místní kolo soutěže YPEF (Young People in European Forests) Jako již tradičně, tak ...

Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky oznámili další nález sršně asijské ...

Další aktuality